Lista aktualności Lista aktualności

Drzewko za surowce wtórne

Nadszedł czas na podsumowanie sobotniej akcji ekologicznej pn. „Drzewko za surowce wtórne” organizowanej przez Gazetę Lubuską oraz Nadleśnictwa Bogdaniec i Kłodawa.
Przedsięwzięcie miało na celu zachęcać do recyklingu, oddawania elektrośmieci i wymianę ich na sadzonki drzew i krzewów.
W końcu któż z nas nie posiada zalegających w domach i piwnicach starych zużytych sprzętów, ładowarek czy baterii? Mieszkańcy Gorzowa i okolic od samego rana przynosili na plac przed Centrum Handlowym NoVa Park niepotrzebne elektroodpady. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, w ciągu zaledwie kilku godzin akcji udało się zebrać:
- 480 sztuk elektrośmieci (dużych, średnich i małych)
- 2522 sztuk baterii
- 113 ładowarek
- 67 tonerów
W akcję ekologiczną zaangażowani byli leśnicy z Nadleśnictw Bogdaniec oraz Kłodawa, którzy wydali łącznie 800 szt. sadzonek drzew i krzewów takich gatunków jak: brzoza brodawkowata, buk zwyczajny, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, dzika róża, jarząb pospolity, bez czarny.
Dla odwiedzających nasze stoiska promocyjno-edukacyjne przygotowano liczne zagadki przyrodnicze oraz konkursy z nagrodami. Można było dowiedzieć się jak zachować się w lesie, gdy spotka Was niemiła niespodzianka: np. gdy się w nim zgubisz lub gdy napotka Cię burza. Jak postąpić, gdy użądli Cię osa albo pszczoła, ugryzie kleszcz albo gdy zetkniesz się na swej drodze z wilkiem, żmiją zygzakowatą lub innym groźnym zwierzęciem. Było także rozpoznawanie drzew i krzewów po liściach, owocach czy szyszkach, a zwierząt leśnych po ich tropach. Dziękujemy Wam wszystkim za udział w akcji, wspaniałą atmosferę i za to, że dzielnie wzięliście udział w naszych leśnych zabawach. A drzewka…. wierzymy że szybko urosną i będą upiększać Wasze posesje.
Gazecie Lubuskiej gratulujemy świetnej inicjatywy i dziękujemy za wzorową współpracę.
Więcej zdjęć i wideo dostępne są pod linkami: