Lista aktualności
Ciekawostki o leśnych śpiochach
Jesień to czas, kiedy zwierzęta szykują się do zimowego snu. Gromadzą zapasy pożywienia, chowają się głęboko w swoich norach i tak czekają do wiosny. Są też tacy, co odlatują do ciepłych krajów.
Bociany, żurawie, gęsi czy jaskółki przed odlotem do Afryki potrzebują nagromadzić pokaźnych zapasów tłuszczu. Muszą być w dobrej formie i mieć dużo energii, gdyż przed nimi długa droga, mierząca średnio 10 tysięcy kilometrów.
Zwierzęta zimujące w naszych lasach muszą znaleźć odpowiednią kryjówkę, w której będą czuły się bezpiecznie, a temperatura w niej panująca będzie w miarę stała. Przetrwanie kilku miesięcy bez pożywienia nie jest proste. Zwierzyna gromadzi w swoich kryjówkach duże zapasy, ale one nie zawsze wystarczają. W takich sytuacjach mają one możliwość do zminimalizowania wydajności swojej energii. Uruchamiają tzw. tryb oszczędnościowy, który spowalnia wiele funkcji życiowych organizmu.
-zwierzęta wolniej oddychają,
-spada ich temperatura ciała,
-serce bije dużo wolniej,
-spada aktywność układu nerwowego.
CIEKAWOSTKI
* RYJÓWKA - na zimę zmniejsza objętość czaszki minimalizując w ten sposób straty ciepła,
* BORSUK - podczas snu zimowego jego organizm zużywa nagromadzony jesienią tłuszcz, przez co traci na wadze nawet do 7 kg,
* NIETOPERZ - Podczas hibernacji ich ciało może mieć temperaturę zaledwie o 1 st. wyższą niż temp. otoczenia,
* JEŻ- aktywny jeż oddycha około 30 razy na minutę, śpiący łapie oddech zaledwie cztery, pięć razy na minutę,
* ŚWISTAK - serce świstaka zazwyczaj uderza 100 razy w ciągu 60 sekund, zimą bije zaledwie 10 razy na minutę.