Lista aktualności Lista aktualności

JUBILEUSZOWY HUBERTUS W KŁODAWIE

Już po raz dziesiąty w Kłodawie odbyła się tradycyjna msza hubertowska.

Dzień św. Huberta, patrona myśliwych, leśników oraz jeźdźców uroczyście obchodzony jest w Polsce od XVIII wieku, do czego przyczynili się władcy z dynastii Sasów, którzy zasiadali na tronie polskim. W czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem Hubertusa był prezydent Ignacy Mościcki, z inicjatywy którego, 3 listopada 1930 roku w Spale, odbyło się pierwsze polowanie hubertowskie. Do dnia dzisiejszego, w polskiej tradycji łowieckiej, w okolicach 3 listopada myśliwi, leśnicy oraz jeźdźcy organizują uroczyste Msze Hubertowskie, podczas których powierzają się w opiekę swojemu Patronowi. Zwyczaj ten jest praktykowany również przez brać leśną powiatu gorzowskiego.

 W dniu 18 października 2014 r., w ramach hubertowin oraz 90-lecia Lasów Państwowych, w kościele parafialnym w Kłodawie, Nadleśnictwo Kłodawa, wspólnie z Kołami Łowieckimi "Leśnik", "Knieja-Lubociesz", „Orzeł", "Wilk" i "Sokół", zorganizowało po raz dziesiąty tradycyjną Mszę Hubertowską, której przewodniczył kapelan lubuskich myśliwych, ks. Przemysław Kasprzak. Piękna leśna oprawa, dźwięki rogów myśliwskich oraz poczty sztandarowe Kół Łowieckich i Polskiego Związku Łowieckiego wprowadzały niepowtarzalny klimat, który przybliżał uczestników do świata przyrody i łowiectwa.  

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Lasów Państwowych, władz okręgowych PZŁ w Gorzowie Wlkp., kół łowieckich oraz władz samorządowych, jak również mieszkańcy Kłodawy i okolic. Po mszy leśnicy, myśliwi oraz sympatycy łowiectwa mogli wysłuchać koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu trębaczy myśliwskich „Gorzowska Knieja". Jedenastoosobowy zespół, który  składa się z pracowników Nadleśnictw Kłodawa, Bogdaniec, Strzelce Krajeńskie oraz pracowników Biura Urządzania Lasu z Gorzowa Wlkp., występując na terenie całego kraju w szczególny sposób promuje kulturę łowiecką oraz przyczynia się do promocji regionu.

Świętowanie zakończono biesiadą przy dźwiękach rogów myśliwskich,  opowieściach z pól i kniei oraz wspólnych śpiewach.