Lista aktualności Lista aktualności

Projekt „Obszary Natura 2000 szansą wzbogacenia różnorodności biologicznej Puszczy Gorzowskiej’’

Beneficjent: RDLP w Szczecinie

Projekt realizowany w nadleśnictwach: Barlinek, Bogdaniec, Kłodawa, Strzelce Krajeńskie

Planowany okres realizacji: lata 2018 – 2020

Opis projektu: Celem projektu było wdrożenie działań służących ochronie, siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich i chronionych gatunków na obszarach Natura 2000 oraz poza nimi, przed nadmierną antropopresją spowodowaną ruchem turystycznym. Cel projektu będzie osiągany między innymi poprzez stworzenie i modernizację infrastruktury oraz szlaków, które pozwolą na ukierunkowanie ruchu turystycznego w lasach położonych w sąsiedztwie siedlisk przyrodniczych, ostoi rzadkich i chronionych gatunków na obszarach Natura 2000. Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa zrealizowano następujące zadania z zakresu ochrony czynnej:

Kompleksowe zagospodarowanie terenu przy Nadleśnictwie Kłodawa: w ramach zadania powstał kompleks obiektów edukacyjnych pełniący obecnie niezwykle ważną funkcję w edukacji leśnej społeczeństwa oraz kierunkowaniu eksploracji terenów Nadleśnictwa przez grupy zorganizowane. Ścieżka edukacyjna po pomoście drewnianym z wariantem surwiwalowym, pozwala eksplorować łęg jesionowo-olsowy, który w normalnych warunkach byłby niedostępny dla odwiedzających ze względu na podmokły teren. Przejście po ścieżce można uatrakcyjnić o rozegranie gry terenowej, której elementy rozlokowane są na trasie. Aby dotrzeć na ścieżkę trzeba pokonać sznurkowy labirynt, który tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Dzieci mogą skorzystać z wybudowanego placu zabaw i miejsca do gier i zabaw ruchowych. Przy ładnej pogodzie zajęcia edukacyjne prowadzone są w nowopowstałej zielonej klasie, a kończyć mogą się pieczeniem kiełbasek, dzięki stworzonemu miejscu na ognisko.

Modernizacja miejsca edukacji w leśnictwie Nierzym: dzięki działaniom podjętym w ramach projektu, punkt edukacyjny leśnej w leśnictwie Nierzym, w którym do tej pory znajdowały się wiaty i miejsce na ognisko, został wzbogacony o plac zabaw, miejsce i urządzenia do gier i zabaw ruchowych oraz tablice i kostki edukacyjne. W niedalekiej odległości został wybudowany również punkt obserwacyjny, z którego oglądać można żeremie bobrowe oraz wiele gatunków ptaków, które licznie odwiedzają te tereny. Miejsce pełni bardzo ważną rolę w kierunkowaniu ruchu turystycznego większych grup, co wpływa na zmniejszenie presji społeczeństwa na tereny cenne przyrodniczo.

Poprawa warunków bytowania gągoła i nurogęsi w nadleśnictwach: Barlinek, Bogdaniec, Kłodawa i Strzelce Krajeńskie: na terenie Nadleśnictwa Kłodawa, w ramach zadania powieszono 70 nowych budek lęgowych dla gągołów i nurogęsi oraz przeprowadzono dwukrotny monitoring zasiedleń połączony z czyszczeniem i konserwacją wszystkich, znajdujących się na terenie Nadleśnictwa budek przeznaczonych dla kaczek  gniazdujących w dziuplach. 

 

Powstanie szlaku pieszo-rowerowego „Puszczy Gorzowskiej” (modernizacja i powstanie nowej infrastruktury pieszo-rowerowej) w nadleśnictwach: Barlinek, Bogdaniec, Kłodawa, Strzelce Krajeńskie: w ramach zadania, przez teren Nadleśnictwa Kłodawa wyznaczono oraz oznakowano ponad 40 km szlaku pieszo-rowerowego Puszcza Gorzowska oraz posadowiono trzy stanice rowerowe.

Montaż wraz z systemem administrowania, obsługą oraz utylizacją, pułapek żywołownych w Puszczy Gorzowskiej. Monitoring liczebności populacji wybranych gatunków inwazyjnych w nadleśnictwach Barlinek, Bogdaniec, Kłodawa, Strzelce Krajeńskie: zadanie, w Nadleśnictwie Kłodawa,  obejmowało zakup 15 szt. pułapek żywołownych na gatunki inwazyjne: szopa pracza i norkę amerykańską oraz monitoring liczebności populacji tych gatunków poprzez ich odłów.

Restytucja siedlisk nieleśnych w Nadleśnictwie Kłodawa i Bogdaniec. Monitoring fitosocjologiczny: przedmiotem działań w tym zadaniu było usuwanie nalotów sosny, brzozy i innych drzew oraz krzewów na siedliskach nieleśnych Nadleśnictwa Kłodawa: wrzosowiska (4030), torfowiska wysokie (7110), torfowiska przejściowe i trzęsawiska (7140), torfowiska nakredowe (7210), obniżenia na podłożu torfowym (7150). Prace obejmowały restytucję płatów powyższych siedlisk przyrodniczych na powierzchni ok. 26 ha. Działania rozpoczęto od diagnozy siedliska poprzez wykonanie zdjęć fitosocjologicznych. Po wykonaniu zabiegów prowadzony był monitoring efektów ekologicznych.

Zakup barci, rodzin pszczelich oraz akcesoriów pszczelarskich w nadleśnictwie Bogdaniec i Kłodawa: w ramach zadania Nadleśnictwo Kłodawa posadowiło 5 szt. stojących kłód bartnych, które zostały zasiedlone pszczołą kampinoską oraz zakupiło sprzęt pszczelarski umożliwiający wykonywanie prac przy barciach.

Ochrona dzikich pszczół i trzmieli w nadleśnictwach: Barlinek, Bogdaniec, Kłodawa: w ramach zadania, w sąsiedztwie kłód bartnych, na powierzchni 1 ha, Nadleśnictwo Kłodawa założyło poletko nektarodajne, na którym posadzono i posiano roślin chętnie oblatywane przez pszczoły oraz inne zapylacze.

Cel dodatkowy to podniesienie świadomości na temat obszarów Natura 2000.

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 2 900 995,95 zł, kwota dofinansowania 2 465 846,54 zł

Jednostka LP

2019

2020

2021

2022

2023

Łącznie kwota dofinansowania

Nadleśnictwo Kłodawa

337297,00

137837,79

317734,79

70252,50

66597,22

929719,30