Asset Publisher
Pierwsze kłodawskie sokoły wędrowne zostały zaobrączkowane
Po pierwszym stwierdzonym w ubiegłym roku, lecz niestety nieudanym z powodu gwałtownej burzy lęgu tych wyjątkowych ptaków na terenie Nadleśnictwa Kłodawa, doczekaliśmy się dorodnych trojaczków (jedna samica i dwa samce).
Pod koniec maja 2019 r. stwierdzono, że naturalne gniazdo użytkowane przez parę sokołów, na skutek silnych zjawisk atmosferycznych, uległo zniszczeniu. Z uwagi na rzadkość występowania tego gatunku w Polsce, w celu zatrzymania ptaków w rewirze, wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, posadowiliśmy w okolicy platformę lęgową. Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. Niedawno młode zostały zaobrączkowane przez Pana Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenia "Sokół". Sokołom urodzonym na wolności zakłada się na nogę niebieskie obrączki obserwacyjne, oraz na drugą nogę obrączki ornitologiczne w kolorze oznaczającym miejsce wypuszczenia bądź urodzenia. W przypadku naszych młodych jest to kolor zielony oznaczający „lasy”.
W Polsce obecnie odnotowanych jest ok. 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Fakt ten znacznie podnosi rangę wydarzenia nadaje mu wyjątkowości.
Sukces powrotu sokoła do polskich lasów zawdzięczamy w głównej mierze rodzinie Sielickich. Obecnie, dzieło swojego ojca, który był prekursorem programu reintrodukcji sokoła w Polsce, kontynują Janusz i Sławomir Sieliccy, ornitolodzy-sokolnicy, działający w Stowarzyszeniu "Sokół".