Asset Publisher Asset Publisher

(PRZED)WIOSENNE PORZĄDKI U GĄGOŁÓW I NUROGĘSI

Przed powrotem do naszych lasów gągołów i nurogęsi Nadleśnictwo Kłodawa wykonało monitoring budek lęgowych połączony z ich konserwacją i czyszczeniem. Mieszkania dla tych rzadkich kaczek czekają na nowych lokatorów.

Już czwarty rok z rzędu na terenie Nadleśnictwa Kłodawa został przeprowadzony monitoring budek lęgowych dla gągoła i nurogęsi w ramach którego zostały one wyczyszczone oraz poddane bieżącej konserwacji. Budki rozwieszone są nad dwunastoma jeziorami, zamontowane na pniach drzew, na wysokości około 15 m. Dodatkowo, aby utrudnić dostęp drapieżnikom, poniżej budki została zamontowana obroża zabezpieczająca.

Budki czyści się w celu usunięcia starego materiału gniazdowego, który często jest wilgotny, gnijący i może stanowić siedlisko różnego rodzaju pasożytów ptasich mogących zagrażać lęgom w nowym sezonie. Dlatego też, stare gniazdo zostaje wyrzucone, a w zamian wkładany jest świeży materiał wyścielający w postaci siana z grubymi wiórami drzewnymi. Należy zaznaczyć, że jest to niezwykle istotne, gdyż gatunki ptaków, dla których te budki są dedykowane nie potrafią same budować gniazd. Czasem jedynie samica przed zniesieniem mości zastane miejsce puchem z piersi.

Podczas ich czyszczenia określa się jaki gatunek ptaka zasiedlił budkę w ubiegłym sezonie lęgowym oraz ilość  niezasiedlonych „gniazd'', których każdego roku jest około 15-20 %. W trakcie tegorocznej kontroli podobnie, jak w ubiegłych latach stwierdzono w budkach ślady obecności (pióra, wypluwki sowie, resztki ofiar) bądź lęgu (skorupki jaj, całe jaja) kilku gatunków: gągoła, nurogęsi, puszczyka i siniaka. Liczne są też odchody małych ptaków chroniących się w nich w czasie silnych śnieżyc i mrozów. Zdarza się także, że budka wykorzystywana jest przez kunę bądź wiewiórkę. Największą niespodzianką jest, gdy któryś z tych dwóch gatunków zostaje spłoszone przez osobę wspinającą się do budki, i w ostatnim momencie z niej wyskakuje. Dzięki dużej zwinności i gibkości tych zwierząt nic złego im się nie dzieje  ale skok z wysokości 15 m robi wrażenie.

Wyżej opisane działania mają na celu stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych dla rzadkich leśnych kaczek – gągoła  i nurogęsi, które to, ku naszemu zadowoleniu, coraz liczniej pojawiają się nad wodami zlokalizowanymi w Nadleśnictwie Kłodawa. To dowód na to, że nasza akacja mam sens.